آموزش ساخت تابلو روان

آموزش ساخت تابلو روان

دراین بخش به ساخت تابلو روان در چند مرحله می پردازیم.

ماژول

یکی از قطعات اصلی ساخت تابلو روان ماژول است. که ماژول به مجموعه ای از ال ای دی های تابلو روان گفته می شود. در تابلو های جدید این ماژول ها به یکدیگر متصل می شوند و یک تابلو ساخته می شود.

این ماژول ها بصورت تک رنگ قرمز، آبی ، بنفش ، سبز و تمام رنگی وجود دارد.

ماژول تابلو روان سبز

ماژول تابلو روان سبز

ماژول تابلو روان

ماژول تابلو روان قرمز

قدیم تر ماژول هایی دارای دو LED و سه LED  نیز بود. که برای تولید چند رنگ یا تابلو های فول کالر از سه ال ای دی RGB تشکیل شده بود. ولی به تازگی ال ای دی های ALL IN ONE آمده که قادر به تولید تمام رنگ ها در یک ال ای دی می باشد.

تراکم ال ای دی

کیفیت تابلوهای ال ای دی به فاصله بین ال ای دی ها نیز مرتبط می شود که انواع آن شامل P10 و P6 و P4 و انواع دیگر است. به طور مثال P10 یعنی فاصله بین دو ال ای دی ۱۰ میلیمتر است و در یک متر مربع از آن ۱۰۰۰۰ ال ای دی وجود دارد.

اندازه ماژول

اندازه ماژول نیز در قاب تابلو موثر است. برای تهیه قاب تابلو نوع ماژول و اندازه ماژول مهم است. انواع ماژول در اندازه ۱۶ در ۳۲ و ۱۶ در ۱۶ سانت و سایزهای دیگر موجود است. میزان نور تولیدی ماژول ها نیز مهم است و در ساخت تابلو روان باید به مقدار نور تولیدی ماژول که لومیننس luminance گفته میشود توجه کرد. این میزان نور به نور تابلو روان در متر مربع گفته می شود مثلا نور ۷۰۰۰ یعنی ۷۰۰۰ واحد نوری در متر مربع.

برد کنترلر تابلو روان

قطعه مهم دیگری در ساخت تابلو روان برد کنترلر تابلو روان است. که توسط شرکتهای مختلف ساخته می شود. انواع HD که توسط شرکت هوایدو HUIDO در نوع های مختلف برای تابلو های تک رنگ و رنگی ساخته می شود از انواع پر کاربر آن است. در انتخاب نوع برد کنترلر به اندازه تابلو روان در طول و عرض توجه نمایید و به نوع ماژول استفاده شده نیز در ساخت تابلو روان توجه کنید. زیرا هر برد کنترلی برای اندازه خاصی از تابلو روان ساخته شده است. همچنین تابلو روان رنگی نیاز به برد مخصوص به خود دارد. پیشنهاد ایده ال ای دی ساخت تابلو روان تک رنگ در ابتدا می باشد. زیرا تنظیمات و CONFIGE آن ساده تر است.

برد کنترلر تابلو روان

برد کنترلر تابلو روان

  منبع تغذیه

منبع تغذیه یا پاور که در تابلو روان وظیفه تامین جریان مورد نیاز تابلو روان را دارا می باشد. و در اندازه های مختلفی وجود دارد. که برای تهیه آن به نوع ماژول ال ای دی تابلو روان توجه فرمایید. ولی معمولا بیشتر ماژولها ۵ ولت است.جریانهای مختلفی از ۲ تا ۵ آمپر دارند که برای محاسبه میزان پاور مورد نیاز برای تابلو روان باید مجموع جریان ماژولهای استفاده شده را محاسبه کرد.

یکی از پاورهای پر کاربرد پاور ۵ ولت ۴۰ آمپر است. که در مارکهای مختلفی بنام CL و ۸۰۶ و … وجود دارد.که شما حداکثر روی ۲۰ آمپر آنها حساب کنید. چون هر ماژول ۱۶ در ۳۲ تک رنگ حدود ۲٫۵ آمپر جریان میکشد. این پاورها حدود ۲۰ آمپر قدرت دارند. در نتیجه هر پاور حداکثر ۸ ماژول را توانایی جریان دهی دارد.

البته برای ماژولهای رنگی حداکثر هر ۶ ماژول یک پاور ۴۰ آمپر که ۲۰ آمپر آن واقعی است استفاده کنید.

ساخت تابلو روان

ساخت تابلو روان

 

مراحل-ساخت-تابلو-روان

مراحل-ساخت-تابلو-روان